Mięsa i pasztety na Wielkanoc

Mięsa i pasztety na Wielkanoc

Mięsa i pasztety na Wielkanoc

Schab, szynka, pasztet czy pieczony drób – domowe mięsne dania to ważny element tradycyjnej, wielkanocnej uczty. Różnorodne mięsa to, obok jajek, jedne z najbardziej rozpoznawalnych potraw wielkanocnych. Jeśli chcemy zaserwować najbliższym to, co najlepsze, przygotujmy mięsa w domu.

Upieczenie, ugotowanie czy duszenie mięsa nie jest skomplikowane, a mamy pewność, co jemy i jakiej jakości składników użyliśmy. Co więcej, możemy przyprawić je z ulubionymi ziołami i przyprawami wg własnego gustu. Domowe mięsiwa sprawdzą się zarówno na ciepło jako danie na odświętny obiad, jak i na zimno na wielkanocne śniadanie.

SZYNKA

Szynka to stosunkowo chude i bardzo smaczne mięso wieprzowe. Możemy przygotować ją na wiele sposobów. Najpopularniejsze jest pieczenie, gotowanie lub duszenie szynki z przyprawami i dodatkami. Mięso wieprzowe dobrze komponuje się ze słodką lub ostrą papryką, rozmarynem, tymiankiem, czosnkiem czy majerankiem i bardzo służy mu wcześniejsze zamarynowanie w mieszance przypraw z oliwą. Optymalny czas marynowania to 12-24 h. Mięsu możemy nadać kruchości, dodając do marynaty jogurt naturalny lub sporą ilość posiekanej cebuli. Mięso zawsze kroimy w poprzek włókien, dzięki temu będzie bardziej miękkie i zachowa soczystość.

Domowa szynka gotowana

Składniki:

1 kg szynki wieprzowej

2 łyżeczki soli

1/2 łyżki pieprzu

1 łyżka majeranku

1 łyżka ziół prowansalskich

1 łyżka czosnku granulowanego

1 łyżka słodkiej papryki

1/2 łyżeczki kminku (ziaren)

2 łyżki oliwy z oliwek

Zalewa:

1,5 l wody

3 łyżki majonezu

2 łyżki musztardy

2 łyżki soli

liście laurowe, ziele angielskie

2 ząbki czosnku

1/2 kulki gałki muszkatowej

Sposób przygotowania:

Mięso umyć, osuszyć ręcznikiem papierowym. Sól i przyprawy wymieszać z oliwą z oliwek. Tak przyrządzoną marynatą natrzeć mięso, włożyć do naczynia żaroodpornego z pokrywką (lub brytfanny) i odstawić do lodówki na 24 h.

Składniki zalewy wymieszać w wysokim, wąskim garnku. Szynkę umieścić w zalewie i powoli doprowadzić do wrzenia, po czym gotować pod przykryciem przez 10 minut. Pozostawić do ostudzenia. Następnie powtórzyć gotowanie jeszcze dwukrotnie po 10 minut studząc mięso w zalewie po każdym gotowaniu. Ciepła świetnie nadaje się jako mięso do obiadu, wystudzona jako aromatyczna wędlina do kanapek.

Przepis: Szynka pieczona w sosie barbecue (BBQ)

Składniki:

szynka (kulka) o wadze 1 kg

Marynata:

3 łyżki sosu barbecue (BBQ) - słodko-kwaśny sos pomidorowy o wędzonym aromacie

3 łyżki ketchupu

3 łyżki oleju

łyżka sosu sojowego

łyżeczka harrisy / sambal oelek (ostra pasta paprykowa)

3 ząbki czosnku

łyżeczka cukru

łyżeczka majeranku

sól, kminek, ostra papryka, czarny pieprz

Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki marynaty: sos BBQ, sojowy, ketchup, olej, harrisę, przeciśnięty przez praskę czosnek oraz przyprawy dokładnie mieszamy. Mięso myjemy i osuszamy papierowym ręcznikiem, obtaczamy w marynacie. Zostawiamy w szczelnie zamkniętym pojemniku w lodówce przez minimum 24 h. Po tym czasie przełożyć do żaroodpornego naczynia do zapiekania i piec w piekarniku w temperaturze 190 stopni przez 1 h.

Następnie przykryć mięso pokrywką i kontynuować pieczenie przez kolejne 20-30 minut. Powstały sos (tłuszcz) zlać do małego garnuszka i gotować w celu odparowania nadmiaru płynu do pożądanej konsystencji.

PIECZONY DRÓB

Na co dzień rzadko przyrządzamy kaczkę czy gęś, a nawet pieczonego kurczaka. Tymczasem okazuje się, że takie danie wcale nie jest wielce czasochłonne, a robi wielkie wrażenie na smakoszach drobiu. Podczas Świąt Wielkanocnych lubimy podawać drób w słodkiej oprawie - faszerowany jabłkami, pomarańczami, glazurowany czy miodowy. Dla tych, którym nie odpowiada połączenie mięsa ze słodyczą, polecamy klasyczną pieczoną gęś z farszem z boczku, jajka i cebuli. Drób pieczemy w całości, podlewając co kilkanaście minut powstałym sosem, aby nie dopuścić do wysuszenia mięsa.

Składniki:

sprawiony kurczak o wadze około 1,5 kg

6-8 ząbków czosnku

kostka masła

1/2 szklanki oleju

3 łyżki płynnego miodu

1/4 szklanki piwa + butelka (bez etykiety)

2 łyżki suszonego rozmarynu

sól, pieprz

Do dekoracji:

gałązki rozmarynu, cytryny

Sposób przygotowania:

Pół kostki masła rozpuścić, wymieszać z olejem, przeciśniętym przez praskę czosnkiem, rozmarynem, solą i świeżo mielonym pieprzem. Składniki marynaty wymieszać i dokładnie natrzeć nią kurczaka (także wewnątrz). Kurczaka pozostawić w lodówce na noc (a najlepiej na cała dobę). Przed pieczeniem kurczaka nabijamy na butelkę od piwa wypełnioną w 1/4.

Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni i wkładamy kurczaka w brytfannie. Po około 15 minutach, gdy skórka się już lekko zarumieni, podlewamy 4-5 łyżkami wody i pieczemy prze kolejne 1,5 h, podlewając mięso co około 10 minut wytworzonym sosem. Resztę masła roztopić w małym garnuszku i wymieszać z miodem. Mieszaniną wysmarować dokładnie kurczaka na około 20 minut przed planowanym wyciągnięciem. Upieczonego kurczaka delikatnie zdjąć z butelki i ułożyć na paterze. Udekorować gałązkami rozmarynu, sałatą rzymską i / lub ćwiartkami cytryn.

PASZTET

Pasztety to jedno z tych dań, dla których jest tyle przepisów, ile przygotowujących je gospodyń. Niezależnie na jaki się skusimy, warto znać podstawowe zasady przygotowania potrawy. Podstawowa z nich mówi, ze im więcej rodzajów użytego mięsa, tym lepiej. Najczęściej używamy karkówkę, szynkę, łopatkę, boczek, podgardle, szponder, rostbef i wątróbkę. Zwykle nie stosuje się mięs chudych jak schab, pierś z kurczaka czy indyka, ponieważ przygotowany z nich pasztet wychodzi suchy.

Domowy pasztet jest prosty do zrobienia, a do tego nie używamy konserwantów i poprawiaczy smaku. Zamrożony nie traci swoich walorów, więc można go przygotować na zapas.

Składniki:

1 kg rostbefu (wołowina)

1 kg świeżego boczku

1 kg karkówki

1 kg szynki

1/2 kg wątróbki wieprzowej

5 białych cebul

duży seler korzeniowy

liść laurowy

ziele angielskie

pieprz ziarnisty

5 bułek pszennych

7 jajek

2 szt. gałki muszkatołowej

sól, pieprz czarny mielony

Sposób przygotowania:

Mięsa (bez wątróbki) wraz z obranymi cebulami, obranym i rozkrojonym na 4 części selerem oraz po pół opakowania pieprzu czarnego ziarnistego, liścia laurowego i ziela angielskiego zalewamy wodą. Solimy i gotujemy do miękkości mięs. Na pół godziny przed końcem gotowania dodajemy wątróbkę. Ugotowane mięsa, wątróbkę, cebule i seler mielimy w maszynce do mięsa trzykrotnie. Dodajemy 7 jajek, zmielone dwie gałki muszkatołowe oraz do smaku sól i świeżo mielony czarny pieprz. Masę przekładamy do formy do pieczenia wysmarowanej tłuszczem i wysypanej bułką tartą. Pieczemy w 200 stopniach przez około 1,5 h. Z wymienionej ilości składników powstaje około 7-8 foremek o wymiarach 25 x 10 cm.

    Dodaj odpowiedź